ایجاد و ساخت دامنه مجازی در لوکال هاست ( نرم افزار XAMPP) در Ubuntu (اوبنتو)

استفاده از میزبان یا دامنه مجازی در xampp  به ما کمک می کند  بیش از یک وب سایت (در لوکال هاست) در یک کامپیوتر را مدریت و اجرا کنیم. دامنه  مجازی مبتنی بر آی پی است، به این معنی که شما یک آدرس IP متفاوت (البته در سیتم عامل های لینوکس)  برای هر وب سایت یا «مبتنی بر نام» دارید، به این معنی که شما نامهای مختلف را بر روی هر آدرس IP اجرا می کنید.

ایجاد دامنه مجازی برای استفاده از XAMPP بسیار  مفید است، زمانی که شما می خواهید برای پروژه خود (در لوکال) یک دامنه مجازی مانند  ariapadweb.dev داشته باشید .

خب میریم سر اصل مطلب ،  برای راه اندازی یک دامنه مجازی ، باید این مراحل را دنبال کرد:

  1. ویرایش دو فایل vhosts.conf وhttpd.conf
  2. تعریف دامنه مجازی در فایل (/etc/hosts)
  3. دامنه مجازی خود را ایجاد  کنید.
  4. آپاچی را مجدد راه اندازی می کنید
  5. تست دامنه مجازی در اوبنتو

ویرایش دو فایل vhosts.conf وhttpd.conf

به طور پیش فرض xampp در ubuntu از فایل httpd-vhosts.conf (محل میزبان مجازی) استفاده نمی کند، بنابراین ما باید نشان دهیم که این فایل در زمان اجرا آپاچی گنجانده شده است.

با ویرایشگر کد مورد علاقه خود، فایل httpd.conf را به طور معمول درمسیر /opt/lampp/etc باز کنید و یا فقط در ترمینال خود دستور زیر را برای باز کردن یک ویرایشگر ساده اجرا کنید:

تقریبا در خط 487 کد زیر را پیدا می کنید :

آن را از حالت کامنت خارج کنید :

و شما حالا آماده برای پیکربندی vhost سفارشی خود هستید.

 

یک دامنه سفارشی را در فایل میزبان سیستم خود ایجاد کنید

شما باید یک دامنه سفارشی ایجاد کنید که  آپاچی با آن دامنه مجازی را اجرا خواهد کرد . این دامنه به طور معمول یک آی پی با رنج  127.0.0.xx و یک نام سفارشی مثل ariapadweb.dev است .

خب حالا ما نیاز به تغیر فایل hosts در مسیر /etc داریم :


و اکنون کد زیر را به آن اضافه می کنیم :

یعنی :

دامنه مجازی خود را ایجاد  کنید

به طور معمول، شما باید یک دامنه مجازی را در فایل httpd-vhosts.conf واقع در / opt / lampp / etc / extra ایجاد کنید. از ویرایشگر مورد علاقه خود برای ویرایش این فایل استفاده کنید یا فقط دستور زیر را برای ویرایش آن در ترمینال اجرا کنید:

و میزبان مجازی خود را در این فایل ایجاد کنید. همانطور که در دامنه سفارشی ما در فایل vhost سیستم نشان داده شده است، پورتی که می خواهیم استفاده کنیم 127.0.0.5 است، بنابراین میزبان مجازی ما خواهد بود:

تست دامنه مجازی شما :

برای آزمایش آن، در پوشه / opt / lampp / htdocs / my-first-project یک فایل پی اچ پی ساده (index.php) ایجاد کنید که حاوی کد PHP زیر است:

شروع مجدد  آپاچی، mysql (کل XAMPP) با استفاده از دستور زیر (و یا هر چه که شما برای شروع به کار مجدد آپاچی و سایر سرویس های  نیاز دارید ):

در مرورگر مورد علاقه خود  به http://ariapadweb.dev یا http://127.0.0.5 بروید و باید به عنوان خروجی “Hello World” در مرورگر دریافت کنید.

 

از کد نویسی خود لذت ببرید !

درباره نویسنده

شمشاد امیری خراسانی

بنیان گذار گروه توسعه وب آریا پاد - توسعه دهنده PHP - لاراول و وردپرس

پست های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
به من اطلاع بده